Galatasaray’ın güncel borcu açıklandı

Galatasaray Spor Kulübü ve bünyesinde bulunan alt ortaklarının güncel borcu bugün açıklandı. Yapılan açıklamada net olarak 1 milyar 611 milyonluk (eski parayla 1.6 katrilyon) borcun olduğu kaydedildi.


Galatasaray Kulübünün güncel borcunu her ay gerçekleştirilen olağan divan kurulu toplantısında Kaan Kançal açıkladı. Konuşmasında kulüple ilgili mali raporlara değinen Kançal, katılımcılara 30 Haziran 2019 tarihi itibariyle net borcu detaylı bir şekilde açıklarken, toplam borçla ilgili bir bilgi vermedi. Bilindiği üzere net borç, kulübün geleceğe dönük alacaklarının da hesap edilmesiyle ortaya konmakta ve toplam borçtan her zaman daha düşük çıkmaktadır.

Son olarak Galatasaray’ın Haziran ayı divan toplantısında 31 Mart tarihi itibariyle açıklanan sayıların, kulübün şu anki duruma göre daha az borcu olduğunu ortaya koyuyor. 1 milyar 584 milyon lira olarak açıklanan önceki borca göre şu anda Galatasaray 3 aylık dönemde net borcunu 27 milyon lira daha artırmış gözüküyor.

TEMERRÜT RİSKİ ORTADAN KALKTI

Galatasaray’da Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kaan Kançal, kulübün son dönemde sırtındaki faiz yükünün önemli ölçüde düştüğünü söylerken, Türkiye Bankalar Birliği ile 1.1 milyar liralık bir anlaşma imzaladıklarını ve borçlarını yapılandırdıklarını belirtti. Galatasaray Kulübünün uzun zamandır temerrüt riskini de yaşadığını belirten Kançal, şu anda temerrüt riskinin ortadan kalktığını da söyledi.

FAİZ YÜKÜNÜ DÜŞÜRDÜK

Daha önce % 30 gibi bir faiz yükü bulunduğunu hatırlatan ve şu anda bu oranın % 20’ye gerilediğini söyleyen Kançal, Türkiye’nin ekonomik durumuna göre hissedilecek olan enflasyonun bu oranı % 15’lere çekebileceği belirtildi. Ayrıca Galatasaray’ın son dönemde vadesi geçmiş 250 milyon liralık borcunun da ödendiğini ve kulübün faiz yükünden daha ağır bir hukuki sürece ilişkin harcamalarının önüne geçildiğini söyleyen Kançal Galatasaray’ın mali geleceğine dair umut ışığı yaktı.
Geçmiş dönemlerde zaman zaman futbolcularına para ödeyememesi konularında medyada haberlere konu olan Galatasaray Spor Kulübü uzun bir süredir bu tür durumlar yaşamıyor. Her ne kadar borç tablosu kabarık görünse de uzmanlar Galatasaray’ın iyiye gidiş sinyalleri verdiğini belirtiyorlar.

YAZAR: Semih SULUN

Yünanistan University Of Patras Üniversitesinde İşletme mezunu olan Semih Sülün, evli ve 4 çocuk babasıdır. Bir çok spor sitesinde yazarlık yapan Sülün, Tahmin Haber sitesinde Espor kategorisinden sorumlu yazardır.

Ayrıca Kontrol Et

Çağla Büyükakçay yarı finale kaldı

Milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay, çeyrek finalde rakibini yenerek yarı finale kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir